غذا خوردن بهشیارانه

دکتر علی مرادی 848 : تعداد بازدید

زمانی که به خودمان نگاه می کنیم که یک سبک زندگی ناسالم داریم، پیوسته از فست فود ها، و تنقلات استفاده می کنیم و بدون فکر به این زندگی ناسالم همراه با اضافه وزن ادامه می دهیم.این سبک از زندگی کاملا ناسالم است و  خوردن تنقلات بخش بسیار زیادی از سبک غذا خوردن ما را کنترل می کند، اما بخش مهم دیگر این سبک ناسالم غذایی بهشیار نبودن و بدون فکر غذا خوردن است.وقتی در مورد بدون فکر غذا خوردن صحبت می شود یعنی این که فرد بدون توجه و آگاهی و بدون تمرکز کردن بر چیزی که می خواهد بخورد و به صورت ناهشیارانه فقط غذا می خورد.این عادت غذا خوردن در طول سال های زیادی ساخته شده است و عموما پر از استرس است. ما همواره بدون تمرکز بر چیزی که وجود دارد آن را می خوریم و این غذا خوردن باعث آسیب های بسیار زیادی از جمله اضافه وزن، بیماری های قلب و عروق و .. می شود.

غذا خوردن بهشیارانه چیست؟

دیدگاه های بسیار متفاوتی در مورد بهشیارنه غذا خوردن وجود دارد.گروهی معتقد اند که (Zen) ریشه گرفته است گروهی بر بودائیسم تاکید می کنند و گروهی ریشه های آ را مربوط به یوگا می دانند.جان کابات زین به عنوان بنیان گذار بهشیاری بر اساس کاهش استرس رویکرد ساده ایی را در مورد غذا خوردن بهشیارانه مد نظر قرار میدهد.دیدگاهی که جان کابات زین انتخاب کرده است، یادگرفتن توجه کردن به غذا خوردن و چیزی که داریم میخوریم است.در واقع در بسیاری از موقعیت ها ما بدون فکر غذا رو در دهانمان می گذاریم و اصلا  به چیزی که داریم میخوریم فکر نمیکنیم و حتی درگیر طعم ها و احساسات مربوط به آن غذا نمی شویم.

                                                                    

برای یادگیری غذا خوردن آگاهانه و توجه کردن به آنچه می خوریم باید به عنواین زیر توجه کنیم.

 • چه چیزی که باعث میشود غذا بخورید و چه احساسات و تفکراتی باعث میشود شما تحریک بشید که غذا بخورید.

 • توجه کردننسبت به زمانی که سیر هستید و زمانی که واقعا گرسنه هستد.

 • چه چیزی می خورید و آیا آن چیز سلامت است یا خیر.

 • رنگ، طعم، بو و حس غذایی که می خورید چیست.

 • وقتی غذا رو می چشید چه حسی دارید و آیا در مورد هضم آن در طول روز احساس خاصی دارید.

 • احساسات شما قبل و بعد از خوردن غذا چگونه است.

 • توجه به این مسئله که غذا از کجا آمده است و  این که این غذا ارگانیک بوده است یا نه و...

 

انتطار نباید داشته باشید که بهشیاریانه غذا خوردن کار آسانی باشد و درون شما به طور کامل وجود داشته باشد در واقع این فعالیت یک مهارت است که باید از طریق تمرین کردن آن را یاد بگیرید و این تمرین از زمانی که شما شروع به غذا خوردن بهشیارانه می کنید آغاز می شود .

 

فواید بهشیارانه غذا خوردن؟

 

فواید بهشیارانه غذا خوردن بسیار زیاد است و این فواید در طول زندگی انسان و بهبود سبک زندگی سالم انسان موثر است. بهشیارانه غذا خوردن فواید متعددی دارد که در این مطلب ما تعدادی از این مزایا را نام میبریم.

 

 • شما یاد می گیرید که زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید و زمانی که سیر هستید دست از غذا خوردن بکشید.

 • به شما کمک می کند تا طعم واقعی غذا را بچشید و از طعم غذاهای سالم لذت ببرید.

 • کم کم باعث میشود شما متوجه شوید که غذاهای ناسالم خوشمزه نیستن و از غذا های ناسالم مانند فست فود و تنقلات دوری کنید.

 • شما میتونید از غذا خوردن لذت ببرید و این لذت بردن به خاطر این مسئله است که در حال حاضر آگاه هستید.

 • شما متوجه می شوید که چه غذایی به بهترین وجه انرژی لازم را برای کارها و فعالیت های روزتان دارد.

 • شما متوجه می شوید که چگونه غذا ها بر روی خلق و انرژی شما تاثیر میگذارد.

همانگونه که در بالا مطالعه کردید بهشیارانه غذا خوردن فایده های بسیار زیادی برای فرد دارد که می تواند به سلامتی جسمی و روانی فرد کمک کند، یکی از فواید بسیار مهم بهشایارانه غذا خوردن که در نتیجه سه فایده ی اولی  که در بالا ذکر شد به وجود می آید، کاهش وزن فرد است و درواقع با کمترین آسیب و همچنین آموزش بلند مدت سبک زندگی سالم به فرد کمک می کند تا سبک تغذیه ای و رفتار تغذیه ای سالمی برای خود اتخاذ کند که این رفتار از مهمترین عوامل بهبود شرایط و سلامت جسمانی هر انسانی است.

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد