ریشه ی نگرانی

امیر محمد صفرانداقی 861 : تعداد بازدید

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که روزمان را با احساسی سرشار از نگرانی و دلهره سر کنیم. همه ی ما می دانیم که این حس و حال می تواند دردناک باشد و مخل آرامش روزانه ی ما و یا حتی مخل عملکرد شغلی و اجتماعی ما بشود. زمانی که با دلهره یا نگرانی در حال کار کردن هستیم تصمیم گیری برایمان سخت تر می شود یا به عبارتی دیگر گرفتن یک تصمیم درست سخت تر می شود. حال این حالت دلهره و نگرانی را تصور کنید در طول یک هفته به صورت مداوم با خود به همراه دارید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ممکن است با دوستانتان به مشکل بخورید، افت تحصیلی داشته باشید یا در حیطه ی زندگی شخصی و اجتماعی خود دچار آسیب بشوید، میزان آسیب ناشی از نگرانی یا دلهره رابطه ی مستقیمی با عملکرد شغلی و اجتماعی - شخصی ما دارد. هرچقدر میزان نگرانی و دلهره بیشتر باشد و مدت زمان درگیری آن طولانی تر باشد، اختلالات ناشی از آن هم بیشتر می شود، ما می توانیم میزان دلهره را در یک محور که یک سوی آن دلهره های روزمره است و سمت دیگر آن اضطراب فراگیر با اضطراب عمومی می باشد، البته لازم به ذکر است میزانی از اضطراب روزمره برای انجام کارها نیاز است و همچنین بسیار مهم است که این میزان دلهره با شرایط موجود همخوانی داشته باشد برای مثال توجه کنید اگر ما در یک پروزه ی شغلی عظیم هستیم یا در حال مطالعه برای کنکور یا ازدواج کردن هستیم به احتمال بسیار زیاد از سطح بالایی از دلهره و استرس رنج می بریم و این به معنای آن نیست که درگیر یک آسیب هستیم بسیار مهم است که میزان دلهره با محیط همخوانی نداشته باشد و دومین عامل مهم برای آسیب شناسی آن مخل بودن آن است، اگر شما به میزانی اضطراب و استرس دارید که نمی توانید به خوبی مطالعه کنید، یا تمرکز کنید اینجا ممکن است برای شما این میزان از  دلهره آسیب زا باشد.

افرادی که با دلهره ایی روزمره اما بی پایان طرف هستند احساساتی را بیان می کنند که ممکن است نظر نزدیکان آنها مخالف آن باشد، این افراد بیان می کنند همیشه نگران هستند برای اطرافیان آنها اتفاقی بی افتد و یا بیان می کنند همیشه نگران فرزندان، همسر یا والدین خود هستند، به این معنا که یک دلهره ی همیشگی دارند که برای نزدیکانشان اتفاقی بی افتد، اگر چه این از نظر اطرافیان غیر منطقی به نظر می رسد، برای خود فرد تجربه ی واقعی و دردناک است علاوه بر این گاهی اوقات افرادی هم هستند که این حس دلهره و نگرانی را بدون هیچ گونه دلیلی دارند و بیان می کنند وقتی از خواب بیدار می شوند با حس بسیار عذاب آور اضطراب و دلهره طی می کنند.

این مثالی که در بالا بیان کردم، حالت وخیم اختلال اضطرابی فراگیر یا، اختلال اضطراب عمومی است، باید توجه کرد که اختلال اضطراب فراگیر زمانی تشخیص داده می شود که با موقعیت همخوان نباشد یا به اصطلاح غیر واقعی باشد.

 

حال چه راه حلی برای این آسیب وجود دارد؟

مسلما با بیان این گفته از طرف اطرافیان که ترس تو غیر واقعی یا غیر منطقی است فرد آسیب دیده نه تنها بهبود پیدا نمی کند بلکه رنج بیشتری می برد. اضطراب عمومی یک اختلال بسیار شایع در افراد است ولی میتوان گفت دلهره عادی ولی نامتناسب با واقعیت می تواند علامت پیش مرضی این اختلال باشد. برای پیش گیری از این دلهره ها و در نهایت درمان این اختلال روش ها ی متفاوتی از درمان های بلند مدت مانند روانکاوی تا روش های کوتاه مدت و میان مدت همچون دوره های شناختی- رفتاری یا درمان های مدرن مانند mbsr یا درمان های حمایتی که امروزه به عنوان خط مقدم درمان و دوره های روانشناختی قرار دارد می توان استفاده کرد، گروه ما به صورت تخصصی با استفاده از درمان های حمایتی و در مان های تلفیقی تلاش می کند تا حدی از میزان رنج این بیماران بکاهد.

rating
  نظرات

profile photo نظر جدید

بسیار عالی
واقعا چون خودم خیلی درگیر این مدل نگرانیا هستم برام جالب بود.و دوست داشتم بدونم دوره درمان حدودا چقدر طول میکشه

ارسال توسط آزاده در تاریخ 1398/01/24 07:46:49 ب.ظ
profile photo بسيار مفيد بود

مطالبتون خيلي كمك كنندست، اميدوارم موقق باشيد جناب دكتر

ارسال توسط رضا در تاریخ 1398/01/24 05:33:20 ب.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد