AB_SimpleFAQ_List

متن سوال :( 1397/07/15)

با سلام ، دختری 24 ساله هستم ، شش ماه پیش استرس های زیادی داشتم بعد شش ماه حمله پانیک موقع گذر از خیابون بهم دست داد ، و چندین بار بعد و توی همون خیابون تکرار شد و میشه گفت بر طرف شده اما حالا چند ماهه که تحمل کوچک ترین مسائل رو ندارم و ناراحتم میکنه و برای نفس کشیدن به سختی نفس میکشم ، و اینکه بیشتر مواقع اضطراب بی دلیل دارم، سوالم اینه ایا این موارد به پانیک ربط داره ? و یا اینکه دچار عارضه ديگري هم شدم ? و ایا این موارد به مغز و اعصابم ربط داره ? یا فقط روحی و روانیه ? نوار قلبم درست بود ، اکو هم قلبم سالمه فقط دریچه میترال قلبم شل بود

پاسخ :
 سلام. اختلالات اضرابی  همپوشانی بسار زیادی با یکدیگر دارند به همین دلیل تشخیص این مسئله که همزمان به دواختلال اضطربی دچار شده باشید دشوار است و از آنجایی که علامت های اختلال پنیک ( اختلال وحشت زدگی) می تواند علائم اختلالاتی مثل اختلال اضطراب فراگیر را به وجود آورد به همین دلیل نمی توان در حضور یک اختلال پیشین به بررسی اختلال همان طیف پرداخت. و نشانه هایی که بیان می کنید می تواند ناشی از پنیک باشد، و همچنین علائمی که بیان می کنید بیشتر در حد علائم روانشناختی است تا علائم فیزیولوژی ولی اگر سابقه آسیب مغزی و نخاعی دارید بهتر است بررسی شود. همان طوی که خودتان بیان کردید 6 ماه پر استرس داشته اید که می تواند عامل استارت زدن مشکلات اضطرابی شما باشد. آیا تشخیص پنیک برای شما از سوی روانشناس بوده است یا یک خود تشخیصی؟
متن سوال :( 1397/07/16)

به اضطراب اجتماعی مبتلا و دراین موقعیت ها دچار حملات شبیه پانیک میشوم و حملات هراس دارم الان حامله ام... فعلا دارویی مصرف نکردم... از دکتر رفتن هراس دارم قلبم مگیره ... و الان بدتر از قبلم.... درضمن در دوران عقد حامله شدم و یک ماه دگه عروسیمه به نظرتون برای کمتر شدن علائم جسمی در عروسی چه کنم

پاسخ :
 سلام
اضطراب و استرس در دوران بارداری برای سلامتی کودکتان عواقب جدی را به همراه دارد هم بر سلامت روان کودک و هم بر سلامت جسمی کودک تاثیر منفی خواهد گذاشت. از این سو با تمرکز بر سلامت خود و کودک خود به روانشناس مراجعه کنید و به هیچ وجه دارویی را بدون مشورت با روانپزشک مصرف نکنید. علائم جسمی شما اگر شامل تپش قلب و تحریک پذیری، عرق کردن، حالت گرم شدن بدن و لرزش است از علائم اختلال پنیک( وحشت زدگی) و رفع این علائم در صورتی به وقوع می پیوندد که آسیب شما برطرف شود. همچنین عدم ارتباط با مشاور یا شخص دیگری برای کمک گرفتن خود می تواند نشانگر اضطراب اجتماعی  شما باشد، اما اگر شما هیچگاه به روانشناس یا روانپزشک مراجعه نکردید و تشخیص اضطراب اجتماعی یک خود تشخیصی است باید بدانید که برچسب زدن به خود تاثیرات منفی بر روان و بهداشت روانی شما خواهد داشت، از این سو حتما با یک روانشناس یا روانپزشک در مورد مشکل خود صحبت کنید تا ضمن دادن تمرینات مفید از آسیب به سلامت خود و کودک خود پیشگیری شود.
متن سوال :( 1397/09/16)

سلام. من چندین سالِ که این مشکل رو دارم. البته من از صحبت کردن در جمع هراس دارم. اولین بار این اتفاق در حین صحبت کردن در جمع برام افتاد. وسط صحبت کردن و توضیح دادن جلو افراد نفس تنگه گرفتم و صدام در نمیومد و به زور وبا صدای لرزان صحبت کردم و هرچی می خواستم بگم یادم رفت. تپش قلب شدید , سرخ شدن وتعریق از علائمش بود. از اون روز به بعد این مشکل همراه همیشگیِ منِ.سه سالِ که مداوم قرص سرترالین به تجویز دکتر می خورم.ولی همچنان همین جوری ام البته یکم ضعیف تر. پیش چند مشاور هم رفتم ولی نتونستم باهاشون ارتباط برقرار کنم. دو ماه دیگه باید پایان نامم رو بدم. از انجا که رشتم هنرِ باید جلوی همه راجع بهش صحبت کنم واز کارم دفاع کنم. این بزرگترین عجزِ منه. لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ :
سلام، برای بهبودی و پیشگیری از رخ دادن علائم راهکارهای متفاوتی وجود دارد. که میتواند طیف درمان های شناختی تا تمرین های ذهن آگاهی را در برگیرد، یکی از مهمترین راه کارها برای بهبودی استفاده از فنون ذهن آگاهی همراه با درمان شناختی - رفتاری می باشد. که نیازمند  مجموعه جلساتی برای تمرین و تغییر است.  پیشنهاد ما به مراجعین عزیز  با توجه به این موضوع که دارو هایی که برای این علامت ها به مراجعان عرضه می شود عوارض جانبی خاص خود را  دارد و از سوی دیگر امکان رفع و بهبودی این علائم از طریق رواندرمانی،  مراجعه به روانشناس یا مشاور برای کمک گرفتن و بهبودی است.
متن سوال :( 1397/08/08)

باسلام وخسته نباشید آ یا اختلال خلق ادواری قابل درمان است، چه مدت؟ آ یا قابل بازگشت نیست ؟ باتشکر

پاسخ :
سلام
اختلال خلق ادواری انواع مختلفی دارد که همه ی انواع آن با توجه به روند جلسه و مراجع با ترکیبی از درمان های مختلف و در صورت نیاز دارودرمانی در کنار روان درمانی قابل درمان است. مدت زمان درمان همه ی اختلالات روانی کاملا متغیر است و به هیچ عنوان بازه ی زمانی خاصی را نمی توان پیش بینی کرد. عود بیماری های روانی به ویژه اختلالی مانند خلق ادواری به عواملی مانند سن، جنس، محیط، عملکرد اجتماعی، و  زمان مراجعه به روانشناس بستگی دارد . هرچقدر  زودتر برای درمان و بهبودی اقدام شود، احتمال عود بیماری کمتر و همچنین شانس بهبودی بیشتر می شود.
متن سوال :( 1397/08/04)

با سلام و عرض ادب اینجانب دانشجو رشته روانشناسی و 26 ساله هستم.در حین سرچ مطالب برای تکلیف کلاسی حول موضوع اختلال مرزی با مقاله شما روبرو شدم.با مرور مطالبی در این زمینه و مثال سارا شخصیت مرزی خاموش متوجه شدم من نمره بالایی در طیف مرزی کسب میکنم.این موضوع بسیار برای من نگران کننده است.ممنون میشم در این مورد منو راهنمایی کنید.

پاسخ :
 سلام
در اکثر علومی که در ارتباط با سلامت انسان است به ویژه رشته ایی مثل روانشناسی که با مفاهیم انتزاعی سرکار دارد، احتمال یا به عباری میل به خودتشخیصی غلط بسیار بالا می رود در ابتدای کتاب آسیب شناسی هالجین و همچنین در کتاب آسیب شناسی سلیگمن در مورد این سندرم در پزشکان داخلی توضیح داده است و عموما اساتید رشته به دانشجویان خود گوش زد می کنند که پس از مطالعه ی آسیب ها و نشانه ها بسیاری از علامت ها را در خود می بینید که این تنها سندرم خود تشخیصی است و تنها با آگاهی از این مطلب می توانید از این مسئله پیشگیری کنید. ولی اگر به دنبال بررسی خود و ارتقا سلامت روان خود هستید می توانید به روانشناسی که به هیچ وجه خودتان یا دوستانتان نیستید مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.
قبلی 1 2 3 4 5  ... بعدی